Rekonstrukcja wózka+ montaż silnika- Motolotnia Przemka H.

Podstawą tego projektu była wymiana silnika w motolotni z Rotaxa 582 na BMW K75. Po wstępnych oględzinach okazało się (z racji konstrukcji motolotni), że będzie konieczna przebudowa laminatów (owiewki, osłon masztu, goleni, obudowy silnika). Po dokładnych oględzinach wózka okazało się, że zbyt duża liczba elementów wózka musi być przerobiona pod nowy silnik, bądź jest już wyeksploatowana i należy te elementy wymienić. Naprawa wózka była ekonomicznie nieuzasadniona i najlepszą decyzją okazało się zbudowanie wózka od podstaw.

Rozpoczęła się rekonstrukcja wózka, bazą wymiarową był stary wózek- by pasowała do niego oryginalna owiewka. Wózek został od razu przystosowany pod silnik od BMW K75 i pod ten silnik został wyważony.

Po finalnym spasowaniu wszystkich elementów, motolotnia została rozłożona na części. Wózek został pomalowany i wstępnie zmontowany.

Rozpoczęła się naprawa laminatów i przygotowania do malowania owiewek. Ponieważ owiewka była uszkodzona w części dziobowej, należało ją naprawić. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że była już kilkukrotnie naprawiana i przemalowywana, do tego nieumiejętnie i niezgodnie ze sztuką naprawiania laminatów (i zdrowym rozsądkiem). Niestety, w przypadku tej owiewki można było tylko usunąć większość z „łatek” i próbować naprawić ją tak, by nie pękała w przyszłości w miejscach napraw, a od strony zewnętrznej uzupełnić ubytki szpachlą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wymienić owiewkę na nową, niestety jest to niemożliwe z wielu przyczyn. Po dokonaniu naprawy i uzupełnieniu ubytków owiewka została pokryta podkładem.

W tzw. międzyczasie kontynuowane są prace montażowe wózka, silnika, instalacji chłodzenia, paliwowej i elektrycznej.

…i owiewka polakierowana 🙂

Na wózek została zabudowana owiewka, Silnik i osprzęt montowane są „na gotowo”, rozpoczęła się też praca nad instalacją elektryczną silnika i kokpitu.

Pierwszy rozruch silnika po montażu, instalacja elektryczna silnika już gotowa, teraz kolej na instalację elektryczną na wózku.

Motolotnia GOTOWA!!! zostało teraz zrobić próby, ew. regulacje i MOŻNA LATAĆ 😉

2 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.